TÜNDÉR – a szó a T.N – N.T gyökből: TüN – NüT indul. A TÜNDÉR, aki TÜNDÖklő lény, előTŰNik, mintegy rádNYIT váratlanul, majd elTŰNik, akár a fehér DÉR, amely az első meleg napsugár hatására vízzé válik.
Az ND hangcsoport – ÜNDÉ – jelen van a tÜNDÖköl szóban, de a legENDA, mONDA szavakban is. A DÉR, a fehér hóharmat egyszerre csapódik ki és a nap hatására gyorsan eltűnik. Ez a mesebeli TÜNDÉR jellemzője is: amilyen hirtelen TŰNik elő, ugyanúgy távozik.
TÜNDÉR, aki TÜNDÖklő, TÜNEmény. A TÜNDÉR szó összefonódott a szépséggel. RONDÁT nem neveztek TÜNDÉRnek. A TÜNDÉR szép volt, de lehetett gonosz.
A szó Özönvíz előtti, amikor valóban történtek rendellenes – fizikai törvényeken felüli – dolgok.
A nyelv, a magyar ősmesék sokkal több valóságot rögzítettek az Özönvíz előtti világból, mint a száraz, rideg, korhadt, hazug „tudományos” történelem.
A tünDÉRek RIDeg szépségek. A hirtelen előTŰNő TÜNDÉR látványa megijesztette, valósággal megRENDÍTette az átlagembert. A gonosz TÜNDÉR felforgatja az addigi RENDET.
Madách Imre: „Pokolbeli káprázat, el veled! Hiú törekvés, dőre nagyravágy.” A nagyravágyó, szépséges DŐRE NŐT is TÜNDÉR jelzővel illették.
A TÜNDÉR sosem férfit, csak NŐEREDŐT sejtetett. Nőként, ahhoz, hogy az életben mindenki számára, mindig jó TÜNDÉR legyél, sokat kell TŰRNÖD.
Az igazi nő, jó TÜNDÉR! Az igazi jó TÜNDÉR RENDET rak maga körül, a férfi életében, és családja körében.
Falusi lányként, ha TÜNDÉRi szépségű vagy, és egy szerető férfi lesz a társad, nem kell mindig a földet TÚRNOD.
Szép lány vagy, megjátszod a DÉRszerű RIDeg szép TÜNDÉRt, ám ha szerelmet ébreszt benned egy férfi, fel kell TÁRNOD szíved titkait, felolvad a DÉR, ekkor leszel igazi önmagad. A TÜNDÉR szóból képzett TENDER egyik jelentése: gyöngéd, finom, tapintatos, óvatos. Ezek jóindulatú, jószívű, TÜNDÉRi szépségű lány jellemzői.
Ha gonosz férfi vagy, egy jószívű TÜNDÉRi széplányért meg kell TÖRNÖD, jó útra TÉRNED.
TüNDéR – RoNDáT hangváz: T-N-D-R – R-N-D-T
TüNDéR – ReNDíT hangváz: T-N-D-R – R-N-D-T
TüNDéR – ReNDeT hangváz: T-N-D-R – R-N-D-T
TüNDéR – NőeReDőT hangváz: T-N-D-R – N-R-D-T
TüNDéR – DőRe NőT hangváz: T-N-D-R – D-R-N-T
TüNDéR – TűRNöD hangváz: T-N-D-R – T-R-N-D
TüNDéR – TúRNoD hangváz: T-N-D-R – T-R-N-D
TüNDéR – TáRNoD hangváz: T-N-D-R – T-R-N-D
TüNDéR – TeNDeR hangváz: T-N-D-R – T-N-D-R
TüNDéR – TöRNöD – TéRNeD hangváz: T-N-D-R – T-R-N-D – T-R-N-D
Látható az elemzésekből, hogy a TÜNDÉR szó ősnyelvi, magyar eredetű, hiszen a szóalkotó hangokkal minden jellemzője körülírható, kivetíthető.
————————————————————————————————–
Ipolyi Arnold szerint: „A tündér név eredeti jelentését nyomozván, bírjuk a tün gyököt … a tünik igében … van még egy közelebbvivő tündik igénk is, szint ily jelentéssel … tündérlet a phantasma magyarítására használtatik.”
Felhozza még a nympha jelenséget.
Faludinál: „… tündéri pompa, s közbeszédben is: tündéri fény, szépség, boldogság, kifejezéseket, mi ismét a tündéri fényes aranyos boldogléti képzettel érintkezik…”