TELEPÜLÉSEINK jellemzői neveikben

 

Kezdetben a SÁTOR volt a lakhely.  A sátorTELEPülésnél, előbb LEPELT használtak borítóként, elválasztóként. Később aztán tanyáknál kemény anyagból raktak FALAT (p > f rokonhang), szilárd ÉPÜLEThez.

Kialakult a tanyavilág TELEPülésforma. A nyelv követi az eseményeket azonos vázhangokkal.

LePeLT – FaLaT – éPüLeT – TeLeP hangváz: L-P-L-T – F-L-T – P-L-T – T-L-P

Az ősiségben már elkezdődtek a rablások, kalandozások, így a tanyák népe, több család közös területre tömörülve kezdett építkezni, mert a FALKÁban támadó hordák ellen csak FALKÁban lehetett védekezni eredményesen.

A kezdet mindenben meghatározó, így a névadásban is.

A FALU, mint településforma egyik névadó jellemzője tehát a FALKA. De rendkívül népszerű lett a védelmet nyújtó szilárd anyagból épült FAL, a megváltozott mostoha időjárási viszonyok miatt.

A FALU nevét alakulása körülményei határozták meg. Például: Péter üres téren építeni kezdte házát. Híre ment: Péter FALAt emelt. Így az ő neve szerint adtak nevet: PéterFALA. Lassan többen is társultak, építettek Péter mellé, de mivel ő volt a kezdő, a település neve Péter nevéhez kötődött: PéterFALA.

Valaki MALOM meghajtására alkalmas folyóparton kezdett építeni FALAt, malomháznak. Ez lett MalomFALA.

Egy másik helyen jellemző volt, hogy jó, kemény kőFALÚ házakat építettek. Ez lett KeményFALA.

Székelyudvarhely környékén, Nyikó-, Gagymentén, Sóvidéken a FALU ma is FALA: SóFALA, MalomFALA, PatakFALA. Ezek hivatalosan FALVA utónevűek, ami tulajdonjelölő:  SóFALVA, MalomFALVA, PatakFALVA, de a népnyelv őrzi az eredeti gondolatot is. Mivel minden munkájukat kalákában végezték, úgymond sülve-főve együtt voltak. A munka után közös étkezéssel, együtt FALVA fejezték be a napot. Háttéri, másodlagos értelemhordozóként ez is jelen van FALVA nevekben: KeményFALVA, MáréFALVA, CsomaFALVA, ÁkosFALVA, FALVA, MalomFALVA, PatakFALVA, BibarcFALVA és mások.

A háromszéki MárkosFALVA is, de az ott nem FALA, mert ott nem ez a tájszólás él.

A VÍZ meghatározó, a levegő utáni legfontosabb elem az ember és élőlényei életében. Minden FALU, FOLÓ, folyó mellé épült. A FOLYÓ, FOLÓ, másodlagos névadójellemző a FALU megnevezésében: FOLÓ – FALU.

De forrás, kút mellé is épültek települések: ÖrdögKÚT.

Például BRASSÓ a BARASÓ forrás mellé épült. BÖLÖN kezdetben a BÖLÖN forrás és patak mellé. DITRÓ a DETRE forrás és patak mellé. BARÓT forrásától, BARÓT-köve mellől költöztek le, követve a patakot, s a víz apadását a mai BARÓT lakói. VARGYAS lakói szintén a VARGYAS forrásától.

POSZÁDA azt jelenti vízfő: PO = víz, SZÁDA, a szája, nyílás, ahol meríthető.

A PATAK is névadó: PATAKfalva, TekerőPATAK, ÁraPATAK, ElőPATAK. pa/TAKocs/ka (ma Tecuci = Tekucs, Moldva).

Távolból, magasabb helyről nézve, a FALU, zöld sziget, gyümölcsFÁIval kellemes FOLt a tájban. A FOLt is másodlagos névadó jellemző.

A FA fontos vonzó tényező településalapításnál. FA, főleg gyümölcsFA nélkül nincs élet. Erdélyi FALUnevekben: KörtvélyFÁJA, AbaFÁJA, CsomaFÁJA, RadnótFÁJA, HéderFÁJA.

Vas megyében csak FA: AndrásFA, SzentpéterFA, BalogFA, CsekeFA, DénesFA, IpaFA és mások

Nevében van, kedvelt a tanya mellett a kemény törzsű, gesztű, illatos virágú, árnyat tartó GESZTENYE.

A FALU így ez alakban is jelen van a nevekben: AlFALU, ÚjFALU, ÓFALU, SzépFALU és a többi.

A HÁZ is névadója lett némely helységnek. János épített egy HÁZat, egy ideig egymagában állt. Az arra járók úgy ismerték: ez a János háza. Később egész falu épült mellé: JánosHÁZA. Van MikHÁZA, MátraHÁZA, BúzaHÁZA, MenyHÁZA

TELEK kell a településnek. Vannak falvak, amelyek ezt nevükben hordozzák: OlaszTELEK, TELEKfalva, TELKI, KelemenTELKE…

HÍD, mint fontos száraz átkelőhely is névadó jellemző: ApaHIDA, HÍDvég…

RÉV, mint vízi kompátkelő: BiharRÉV, TatárRÉV, RÉVfülöp…

HEGY, meghatározó névadó: OroszHEGY, KőrösHEGY, SzárHEGY, HEGYhát…

VÁR, jelentős erődítmények:   SzékesfehérVÁR, GyulafehérVÁR, KolozsVÁR, TemesVÁR, VÁRpalota, DunaföldVÁR, DombóVÁR, BarcaföldVÁR… Erődítmények közelében: VÁRalja.

Továbbá a HELY, VÁSÁRHELY, mint névalkotó, ez már jelentősebb, mert többnyire SZERtartó vagy VÁSÁRHELYek nevében leljük: MarosVÁSÁRHELY, KézdiVÁSÁRHELY, HódmezőVÁSÁRHELY…

ÉRCbányák, RESICA neve ÉRCESjelentésű, BesztERCE, ToROCKÓ, eredetileg, ToROCKŐ..

BÁNYA, mint névadó: NagyBÁNYA, SelmecBÁNYA, HegyBÁNYA, BélaBÁNYA, FelsőBÁNYA…

FÜRDŐ, FÜREDŐ, mint névadó: BalatonFÜRED, MátraFÜRED, LippaFÜRED, LillaFÜRED, TusnádFÜRDŐ

Lehet felhozni más jellemzőket.