Ősnyelvi azaz magyar szóalkotó értelemhordozó elemek nélkül egyetlen utódnyelv sem létezhet! A román nyelv sem.
Az alább említett értelemhordozó szóalkotó elemek képződésére, születésére csak magyar nyelven adható magyarázat.
DĂNGĂNI – harANGot ver, ami DÖNGENi kezd. Az ĂNG a hANG. Egyébként a döNGetés is haNGkibocsátó tevékenység. Az NG páros a harANG iNG, leNG mozgása, de a haNGleíró szavak végkicseNGője is: zeNG, boNG, koNG, doNG. A dĂNGănire, dĂNGănit – harANGverés, harANGozás, INGatják, lENGetik, dÖNGetik a harANGot.
DĂSCĂLAŞ – tanítócska, az ĂSCĂLA – ISKOLA hangzásilag is egyezik. Az IS-KOLA az IS-meretek szerzésének LOKA, helye. Tudást ÁSKÁLÓ hely. A DESZK, DESZKELŐ nyitást jelent ősnyelven. Ez esetben nyitás ismeretek felé. A DESZKA a tőke szétnyitása több szeletre.
DÂMB – DOMB, halom, az OM gyök egyébként is érzelmi töltetű, de a B végződéssel még többet mond. A dOMB jelentése: szelíd hegy. A galAMB esetében az AM érzelmi gyökhöz simuló B hang a madár szelídségére, jÁMBorságára, simogatható dOMBorú pelyhes hátára utal. A cOMB simogatható, kellemes hajlatú. A gÖMB, lOMB is szelíd vonalú körív alakot jelez, de még a gÉMBeredni ige is a hideg hatására összehúzódó, dOMBoruló, gÖMBölyödő hátra utal.
DVORI – szolgál, valakinek, egy úrnak az uDVARában. Ez még az erdélyi fejedelmi uDVARok idejében honosodott meg a moldvai román urasági háztartások szolgálati megnevezéseiben. Az, hogy szókezdőként nem az U hanggal, hanem a DV mássalhangzó párossal indít, a román nyelvben jelenlevő szláv hatásnak tudható be. A szláv nyelvekben DVORNIK alakban maradt fenn. A román nyelvben UDVORNIC, majd rövidülve VORNIC alakban használták főleg a moldvai fejedelmi UDVARban:
uDVaRNoK – DVoRNiK – VoRNiK hangváz: D-V-R-N-K – D-V-R-N-K – V-R-N-K.
Az UDVAR szó bérnyelvészet szerint szláv eredetű. De csak szerintük, mert magyarázat csak magyarul van! Értelemhordozók tömege igazolja a szó ősmagyar nyelven kialakulását. Saját UDVAra mindenkinek kEDVEs, ÜDVÖs hely, amelyet nem enged eldUDVÁsodni. OdaVÁROD szeretteidet, olyan, mintha VÁRAD lenne. Bármerre jársz, minden RAVÁD (utad), visszavezet UDVARodra, ott búcsúznak tőled, ODAVÁRnak vissza:
uDVaR – RaVáD – oDaVáR – VáRoD – VáRaD hangváz: D-V-R – R-V-D – D-V-R – V-R-D – V-R-D
STOLNIC – aSZTALNOK szintén moldvai fejedelmi DVORI, azaz UDVARtartás szolgálat. Az ASZTAL szó csak a bérnyelvészet szerint szláv eredetű. Az ASZTAl az OSZTÁs helye. ASZTAlon dagASZTAnak lISZTből tÉSZTÁt. Ott fogyASZTjA ételét a család, tehát étekfogyASZTÓ hely. Az ASZTAlnál ad gondolatébrESZTŐ tanácsot a szülő gyermekének, jóra ÖSZTÖnözve, jó tettekre ÖSZTÖkélve őt. Az ASZTAlnál OSZTAnak: tanácsot, kártyát, ajándékot, szerepeket stb. A játékASZTAlt zöld pOSZTÓval terítik le. Az ASZTAl tISZTÁn szép. A tISZTA ASZTAl a ház ASSZOnyáT dicséri.
ESCALADA – falat vagy akadályt meghág, megmász, ESCAL – mÁSZKÁL. Az SZK hangcsoport különböző kifejezésekben a helyváltoztatás – csUSZKÁL, csÁSZKÁL, ISZKOL, mÁSZKÁL –, felhasználhatóság – dESZKA, ESZKÖz –, és műveleti – pISZKÁl – jelentéshordozó. Az SZ a csuSZamló műveletek hangutánzója, a K viszont a behatás, beaKadás jelölője, ESCALAdare – megmászás, mÁSZKÁLÁs. Vagy: összemÁSZKÁLÁD e helyet.