MAFFIA – Bűnszövetkezet, különösen Szicíliában. [A hivatásos nyelvészet szerint: nk: olasz] A MAFFIA az M.F – F.M gyökből képzett szó: MaF – FaM. A szicíliai MAFFIA – olaszul MAFIA – megszervezése családi alapokról indult.
A szó alapértelme család, ám alkotó elemei csak magyar elemzésben fejthetők meg. A szó ősnyelvi eredetű, a FAMILIA ősnyelvi szó (magyarázat a família címszónál). Ősnyelvi vonás a szó fordíthatósága. Ez azt jelenti, hogy már az eredeti ősnyelvben jelen volt fordított alakban is: FAMílIA – MAFílIA (mafilia). A szó apákról – MAF (fam – maf) – és FIAkról, a köztük levő féltő szeretetről (filia) szól, nemzedékeken átöröklődő vérszövetségről, vérügyről, vrügyről, frigyről. Eredeti szerepe nem a bűnözés volt, hanem a kaláka jellegű nagycsaládi szoros kötelék fenntartása, amely külső erők ellen megvédte a családot. A szoros családi, FAMÍLIA – MAFILIA kötelékbe, az első bűnöző elemek külső ösztönzésre, külső erők hatására kerültek be. Addig nem volt más, legfeljebb csak nagycsaládok egymás közti torzsalkodása, villongása. A MaFiLia – FaMíLia hangváz: M-F-L – F-M-L. Az F hangcsoport – AFFI – a zEFÍr szóban is szálak összEFOnódását, a kEFE esetében sok szál együttállását, a sÜFÜtöl szóban az együttműködést jelenti. A régi írásokban, főleg a Bibliában sok helyen találkozunk azzal a mondattal: „ágyékából származott utódok” vagy ehhez hasonló. Az ágyék egyik megnevezése (van több is) az ősi nyelven FAN. A FAN szó n > m hangváltással FAM. Az F hang váltható a P hanggal is: PAN, PAM = aPAM. Joggal következtethető, hogy a FAM gyök jelentése: a családját szolgáló apa, atya. A CSALÁD szó cselekvést, cselekvéssorozatot jelent. A FAMÍLIA szintén hordozza e jelentést. A csaLÁD szóban az L.D – D.L gyök: LiD – DaL DALlal, jókedvvel végzett cselekvés. A faMÍLia szóba az M.L – L.M gyök: MeL – LeM a MELódia, de a kelLEMes MELegség értelmét is beviszi. A FAMília szóban az AMILYEn a FAM (apa), olyan a FIA. A (f)AMILYEn, a fiú atyjához hasonlóságát írja le: MAF FIA, APA FIA. A magyar MAF-FIA szó, tagolhatóan rögzíti a MAF = apa és FIA szavakat. A MAFlás egyik jelentése: apai, MAF FüLes, azaz pofon. A MAFIA szó olaszul csak részben értelmezhető, átfogó magyarázat nem adható rá. Az erős családi szövetségek a székelyeknél (siculia) is jelen voltak. Szicíliai helységek, hegyek neveinek egy része magyar hangzású, némelyek kötött mássalhangzó-párosokkal: Céfalu, Taormina, Palermo, Etna stb. nyelvi kutatást érdemelnének. A Szicília, SZIKULia név székely eredete eredményesen nem tagadható! A SZiCiLia – SziKuLia – SZéKeLY hangváz: SZ-C-L – SZ-K-L – SZ-K-LY.
FAMÍLIA – Népesebb család. [A hivatásos nyelvészet szerint: latin] A FAMÍLIA szó az F.M – M.F gyökből indul: FaM – MaF A szó ősgyöke a FA – teremtésre, cselekvésre utaló: cseFÁl. A FA: a törzs, amelyből ered (családfa). A FAM – FAN gyökök hasonló alapértelmet is tartalmaznak (m > n), a FAMília a FANból, ágyékból indul. Az első nagyközösség a törzs is, FANból, FAMból indult. A FAM gyök jelentése: APA (apám p > f – afám – fám, fam). A FAtörzs szÁMosodása Isten, azaz ÉLI Akarata: „Töltsétek be a Földet.” Az M hangcsoport – AMI – szÁMOsodás, tÖMEg, sok csEMEte, ÁdÁM és DÁMA (Éva) nevében is ezt jelentette. Az M.L – L.M gyök: MíL – LeM, kelLEMes MELegség értelmű. A MELódia szóban a lágy dalLAM, összhang értelem is megbújik. Az L hangcsoport – ÍLI – ÉLŐ, ÉLI, vagyis Isten által ALApított csALÁd intézménye. A FAMÍLIA teremtői szemszögből való megnevezés. A CSALÁD szó egyik névadója viszont emberi, CSELekvési szempontú. A FAMÍLIA ugyanakkor a FÉ és EM (férfi és nő) testi összeILLEszkedéséből jön létre. A FAMÍLIA oly FAlka, akik külsőre is hasonlók – EMILYEnek, AMOLYAnok, azaz (f)EMILYEnek, (f)AMOLYAnok. Az IA kötött magánhangzó-páros JÓ értelmű. A FAMÍLIA és a maffia értelemegyezésről a maffia címszónál.
MAFLA – Ügyetlen, élhetetlen, bamba. [A hivatásos nyelvészet szerint: ? német] A MAFLA M.F – F.M gyökből képzett szó: MaF – FaM. A MAFLA, szószerinti értelme: apa-fül. vagyis MAF (maf – fam = apa), az F.L – L.F gyök: FüL – LeF, FÜLlel, LEFfentyűvel kapcsolatos. A buta MAFLA ember FÜLel, hogy jobban megértsen valamit, a MAFLÁnak húzzák a FÜLét. Kap egy MAFLÁst vagy apai FÜLest, ami egy apai (maf) pofon, tasli, azért, hogy máskor jobban FÜLeljen (fla – fül) az apa szavára, mert nem a FALnak (fla – fal) beszél (pedig a falnak is füle van). Az FL hangcsoport – AFLA – a kIFLI szóban fülalakra utal. A szUFLA: FÜLlel, mAFLÁval hallható lélegzetvétel. Az utódnyelvek közül a román nyelvben van egy szó: AFLĂ, amely értesül, tudomást szerez értelmű. Ez is a füllel hallott dolgokra szóló. Az FL páros, F.L gyök meghatározó az utódnyelvi szavakban a FÜL alakzatokra. Az FL páros sok elszármazott szó magyar azonosítója. Például a román floare – virág, az o hangot átvetve, fol, a virágszirmok FÜLformáját idézi. Ez latinban: effloresco – virág, a florulent – virágzó. A következő a fluture – lepke, amelynek szárnyai FÜLhöz (szirmokhoz) hasonlóak. A növények levelei katalánul full, albánul flete, latinul folia,, angolul leaf, galiciaiul folla, portugálul folha, fl > fr párossal románul frunza stb. Erről még a szufla címszónál. FL – LF értelmi kapcsolat: a maFLát még baLFa(sz)nak is mondják.