KÖLCSÖN, hogy mennyire nem bölcs* dolog kérni, ítélje meg mindenki magában. A kerek Föld népe nyögi!
KÖLCSÖN – Valaminek, különlegesen pénznek ideiglenes átengedése valaki számára, illetve a visszaadás kötelezettségével való átvétele valaki által. [A Magy.Ért. Kéziszótár szerint: török] A KÖLCSÖN szó tengelyében levő LCS páros meghatározó értelemhordozó a fogalommal kapcsolatos kifejezésekben.
A hangzásra kell figyelni: Tessék a KÖLCSÖN, hogy legyen mit elköltsön (kölcsön), és a megbeszélt időre hozzám visszatöltsön (tölcsön). Nem a bÖLCSesség jele a KÖLCSÖN vétel (attól függ, kitől), mert a Biblia szerint: „Szolgája a kölcsönvevő a kölcsönadónak.” Ez napjainkban élesben mutatkozik meg világszinten. A KÖLCSÖNt erKÖLCSI KÖtelesség visszaadni akkor is, ha nem gyümÖLCSÖzött. Ezt a KÖLCSÖN KÖRértelmű KÖL gyökszava is megerősíti, mert úgy KEREK a KÖLCSÖNvétel, ha azt visszaszolgáltatva, zárul a KÖR. A KÉREK szóban is jelen van a KÖR. A KÉREK fordítva: KERÉK, mely visszaforgatható. Az igazi, tisztességes KÖLCSÖN nem járna uzsorakamattal!
Amire uzsorakamatot kérnek, az nem tisztességes KÖLCSÖN! Lám a nyelv mily változatosan nyilvánul meg a fogalommal kapcsolatos jelenségek nyomvonalán. Ez is bizonyíték, hogy az ősmag(yar)-nyelvben költ a KÖLCSÖN szó, és innen örökölték a nyelvek. A KÖL gyökben a KEL, KÖL (elkel, elKÖLt, románul: CHELTuie), de a kell, azaz KÖLL értelme is jelen van. Az LCS páros a kuLCS szóban azt is megmutatja, hogy a KÖLCSÖN egyféle KULCS a pillanatnyi megoldáshoz, bárnem biztos, hogy a legbÖLCSebb!. Viszont a szükséghelyzetben levő megsegítése tisztességes baráti KÖLCSÖNnel, bÖLCS dolog. Ez működött a székely KALákarendszerben ősidők óta, míg Erdély fejedelmei szét nem verték a sajátos székely társadalmi szervezet belső rendszerét. (Már akkor is utálta a hatalom, ha az emberek összefogtak.) Az LCS páros többnyire (elmés) megoldás értelmű, például a böLCS, kuLCS, töLCSér szavakban. Az ön határozóragnak mondatik, de háttérben ott a személyes névmás értelmének árnyéka: (ön) sokat ne költsön, és ne kérjen kölcsön. Ne kérjen KÖLTéSre ÖN! Vagy: ne a KÖLTekezésEN alapuljon élete. Nagy baj, ha valaki a KÖLCSÖNből LoCSoL a KuLaCSból, vagyis hitelre iszik. Erdővidéki mondás még: ’A KÖLCSÖN (kért) kaLáCS visszajár.’ Az LCS párossal alkothatók: LoCS, LőCS, kaLáCS, kuLaCS, fordítva CSaL, CSeL stb. * Én is buktam ez okon, a saját bőrömön éreztem, onnan tudom.