KEKSZ – Kevés zsiradékkalkészült száraz, lapos teasütemény. [MÉKSZ: német < angol] A KEKSZ a K hanggal a KE ősgyökből indul. A K hang az egyik legfontosabb hangunk, az aKarat szó első kifejező hangja.
Jelen van a taKar, betaKarít, raKtároz stb. szavakban, melyek a legfontosabb, az élelemmel kapcsolatos tevéKenységek leírói. A KE ősgyök a KEnyér, KEll szavakban az elsődleges fontosságot jelenti. A KSZ – SZK kötött mássalhangzó-párosok a mozgás, alkotó tevékenység értelemadó kifejezői a szavakban: cselekszik, igyekszik stb. A páros alkotó hangjaival leírható a KéSZ szó, mely a munka befejezését jelzi, és a KöSZön szóban a hálaadást.
Az alföldi tájszólásban a KELL – KÉK változat még inkább jelzi a KEnyér SZüKségének fontosságát. A csángó szüKSZég is. Lehet fűzni hozzá a hangokból kiinduló német vagy angol átfogó magyarázatot… ha van! Azon nyelvek nem rendelkeznek saját gyökökkel, csak az ősmag-nyelvből örököltekkel gazdálkodhatnak, és nem tudnak kilépni az ősmag-nyelv szóalkotó törvényeinek határain kívül! Akkor sem, ha még oly magas a gőgjük. A szóalkotás ősmag-nyelvitörvényeinek még az ő gőgjüknél is magasabb áthághatatlan kerítései vannak.