ISMERET – A valóságra, illetve ennek valamely területére vonatkozó tapasztalatok, általánosítások, fogalmak összessége. [bérnyelvész: ?]
Az IS – SI ősgyökből induló szó. A tudás, védőhatalom: ISten, ISpotály, IStálló, IStráng. Mindannyi védelmet is jelent. Az ISmeret, ÜSmeret, ÖSmeret, ESméret szavak mind ugyanazt fejezik ki. Ám mégis van egy árnyalatnyi különbség köztük. Az IS a folytonos újrázást: Ismétlés. Az ÜS az elmélyedést: SÜllyed, az ÜSt is mélység, az űr fogalomkörébe tartozó. Az ÖS az átfogó teljességet: körÖS. Az ESméret a teljESséghez való ESméglő, mérhető hozzáadás halvány árnyalatát tükrözi.
Az SM hangcsoport – ISME – rávilágít, hogy a bőséges ISMEretszerzést segíti a gyakori ISMÉtlés. Jelen van az ISMÉtlődés tájnyelvi változataiban: ESMEn, ESMÉg. Az ISMEretért sokat kell kutatni, régiesen: kASMAtolni, s a hasonló érdeklődésűekkel csendesen, elmélyülten elbeszélgetni, pUSMOgni.
Az SM páros más jellemzőt is rejtő S.M – M.S alvógyök: SuM – MeS, hangjaival alkothatók az ősi SUMa (zöm, töm), MESter szavak. Az M.R – R.M gyök: MeR – ReM, a kutatás, felfedezés MERetje, MERészsége, valamint a siker REMénye.
Az R hangcsoport – ERE – az ismEREt EREdete a tanulásban rejlik, azzal szEREzhető meg.
A szózáró R.T – T.R gyök: ReT – TeR, a TÉR, TERület, amelyen RETtenet nélkül, azaz báTORsággal érvényre juttatható az ismeRET. Az ismeRET a tudás jelképes elvont TERe, RÉTje, amelyben otthonosan mozog birtoklója.
Az ISMERET tudást, hozzáértést IS TEREM. Az ISMERET TEREM IS gyümölcsöket:
iSMeReT – TeRMéS hangváz: S-M-R-T – T-R-M-S.
A régi céheknél csak az vált elISMERt mesterré, aki elkészítette a REMeket, a REMekmunkát, azaz olyan mintadarabot, amely igazolta az ő szakmai jártasságát, isMERetei (rem – mer) teljességét, amely MERész megoldásokat is tartalmazhatott. Az ilyen szakember mondhatta: MEREK REMEKet alkotni.
Az elmélyült tudás – ISTEni ISmerET, de e forrás elISMERéséhez ma, ebben a szabadelvűséggel fertőzött világban bátorság azaz MERészség kell, mert ezzel elveszíthető a „tudományossági szalonképesség”, kirekesztik. Jelszavuk: Nem engedhetjük meg, hogy Isten betegye a lábát az ajtón!
Az ISMERET szóban rejlik a kiszáradást, töpörödést jelentő: SÖMÖRÍT jelentés, ilyen az istent kizáró hamis ISMERET:
iSMeReT – SöMöRíT hangváz: S-M-R-T – S-M-R-T.
Az ISMERET szó hangjaiból építhető fel a MESTERI és TEREMTÉS szavak. ISMERET nélkül nincs TEREMTÉS:
iSMeReT – MeSTeRi – TeReMTéS hangváz: S-M-R-T – M-S-T-R – T-R-M-T-S.
Összegezve: a bőséges ISMERET – az élet mindennapjaiban és szakmailag is – MERész, MESTERI REMekek TEREMtésére sarkall. MESTERI ISMERET birtokában TEREM IS MÉRETES mennyiség:
iSMeReT – MéReTeS – TeReM iS hangváz: S-M-R-T – M-R-T-S – T-R-M-S.
SM – MS: az iSMeret a MeSter ereje, és képletes eMSeként, új életet szülő képessége.
———————
TUDOMÁNY – A természet, a társadalom és a gondolkodás objektív (tárgyilagos) összefüggéseiről szerzett, igazolható ismeretek rendszere. [bérnyelvész: finnugor]
A TUDOMÁNY szó a T.D – D.T gyökből indul: TuD – DaT. Oly valami, amiről bátran állítható: TUDom, és tárgyi (objekt) aDATokkal bizonyíTOM. Nem véletlenül él még mindig a tájnyelvekben a TUDOM = TOM rövidítés.
A D.M – M.D gyök: DoM – MóD, ismereteket ural, DOMinál, otthonosan – DOM – mozog benne, MÓDszerei vannak a titkok felismerésére, felderítésére. Ellenkező esetben felsőbbrendűségi gőggel takart aDAThiány. A „csak én tuDOM” üres DUMa, mivel MÓDszere sincs a titkok nyitásához.
A D hangcsoport – UDO – az a tUDAt, hogy tUDÁst birtokolunk, felÜDÍtő érzet. A tUDÁs megszerzéséhez IDŐ kell. Hosszú évek tapasztalatanyaga sűrűsödik, tömörül a tUDAtban.
A D.M – M.D gyök: DoM – MóD, a DÓM magasodást jelent. A DAM = gát. A gát felé zúdul az özön, de a DAM leállítja a sodrást, nyugalomra és rendre int. MÓDot kínál a továbbhaladásra, hasznossá teszi az áradat erejét. A MAD gyök emelt szintet jelent a MADár szóban magasodást (d > g). A MADár magasra emelkedik a légárban. Az igazi tudás MAGasztossá tesz, aki tényleg tud, az ural, DOMinál.
Az M hangcsoport – OMÁ – a képviselt EMElt szint. Nem véletlen van jelen e hangcsoport a tisztelet jelentésű német HOMMAge, a francia hOMMAge vagy a román OMAgiu szavakban.
Az M.NY – NY.M gyök: MáNY – NYáM, a tudoMÁNY a MINdenség ismerete. A MÁN szó az ősnyelven jelentett táplálékot: MANna, a NYÁMi is ugyanaz. Jelentett kezet: MANcs, amellyel teszünk vagy NEM. Jelentett MENésre használt öltözetet is: MENte. Tehát nem mindegy, mit fogadunk magunkba (manna, nyámi) a MINdenségre vonatkozó ismeretekből, hogyan alkalmazzuk (man – kéz), és mit, hogyan hordozzunk, viszünk mások elé.
Az igazi tudoMÁNY nem lehet bizonyíték nélküli NYIMNYÁM habogás.
A TUDOMÁNY szó mögötti egyik értelem: TUDOM ÉN.
TuDoMáNY – TuDoM éN hangváz: T-D-M-NY – T-D-M-N.
A TUDOM – MODUT fordítás felvillant egy vetületet. TUDOM a titkok felderítésére a MÓDOT. NEM csak TÓDÍTOM, MÓDOT kínálok a felismerésre a nagyközönség előtt is! NEM csak koNYITOM, de bizoNYITOM is, azaz kiNYITOMa titkok zárját. Ez az igazi TUDOMÁNY sziklaszilárd merész kijelentése, amely alappal bír, és kísérletek százaival igazolt.
Ellenkező esetben a TUDOMÁNY szó átfordított alakja: NYÁMODUT azaz NYÁM ADAT értelmével ruházható fel. A pontosan NEM ADATolt, kísérletekkel nem igazolt NYIM-NYÁM magyarázkodás, DUMA, bizonyító kísérleti ADATok nélkül csak NYIM-NYÁM ADAT.
TuDoMáNY – NYáMaDaT – NeM aDaT hangváz: T-D-M-NY – NY-M-D-T – N-M-D-T.
Amolyan felsőbbrendű: “TUDOM ÁM kisANYÁM” féle lekezelő DUMA. Ilyen a kifejlődés elmélet, kísérletekkel soha nem bizonyított vakDUMÁja.
A nyelv megmagyarázza a szavaiba burkolt értelmet. A nyelv nem hazudik, hanem a valót közli. Ez sokatmondóan fontos, mivel ma két ágra tagolódott a TUDOMÁNY.
Egyik ág – a valós, reálTUDOMÁNY– a teremtés fizikai törvényein alapuló, amely bátran jelenti ki, akár ezernyi beigazolt kísérlet nyomán: TUDOM ÉN! A TUDomány, tuDOMÁny a TUDók DUMÁja.
A másik ág, csak látszatra TUD, de beigazolt kísérletek hiányában csak DOMÁl, DUMÁl, szövegel. Hiányoznak a dolgok „objektív (tárgyilagos) összefüggéseiről szerzett, igazolható ismeretek”, csak a „tuDOMÁnyos” DUMA, a lényeget nélkülöző lőre van, a TÓDÍTOM, a felsőbbrendűségi gőg, amellyel a tuDATlanság aDAT hiányainak tátongó réseit igyekszik betömni.
Ez nem csak a feltételes MÓDban megszövegezett, kifejlődés „tant” bizonygató elméletre, hanem a hivatalos történelem, nyelvészet, gyógyászat, jogászat terén, de más ágazatokban is alkalmazott „sziklaszilárd” MÓDszerre és aDAThalmazra is vonatkozik.
Főként a TUDATosan ferdített „TUDOMÁNYos” aDATok özönére! A mai TUDOMÁNY a teremtői titkok egy ezrelékét, ha felfedezte. Ennek ellenére, képtelen alázatra, ám túl béna ahhoz, hogy az általa létrehozottakat a természeti körforgásba visszavezesse.
Isten Énók által megüzente a Földre jött luciferi hordának, s ami érvényes a mai melldöngető istentelen tudományra is: Nem az igazi tudományt ismeritek!
——————
TITOK – Mások előtt elhallgatott, leplezett tény, dolog. [bérnyelvész: finnugor tőből]
A TITOK szó az oda-vissza azonos olvasatú T.T gyökből indul. A TITOK szó alkotó hangjainak elemzése külön is megér néhány mondatot. Az elfogadott nyelvtan (grammatika) szerint a T hang tárgyrag, a múlt idő jele, esetleg képző. Ezt nem vitatja senki, ám a T hangnak a magyar nyelvben sokkal mélyebb jelentése is van. A T hang a Teremtés, TeTT, Tudás, Természet paTTanó alaphangja. Jelen van az IsTen, a Tenger szavakban, mint haTalom kifejezője. Más szavakban van is ilyen irányú érTelmi meghaTározó szerepe. Ez Tény, és viTaThaTaTlan! A TITOK a láTó szemek (szem = ok) elől elTűnTeTeTT igaz valóság.
Valaha az ősnyelven a TITOK jelzőjeként az elREKESZTve (nyilvánosság elől) kifejezés is élt: REKESZben az IsmereT, azaz TOKban: tiTOK. Átforgatás: REKESZT – SZEKRET. Tehát a SZEKRET ősnyelvi szó. Az utódnyelvek egyik része ezt örökölte meg, és ebből van a SECRET = titok szavuk.
SZeKReT – ReKeSZT hangváz: SZ-K-R-T – R-K-SZ-T.
A SZEKRÉNY is TITKOT rejthet.
Több utódnyelvben a TITOK jelentésű szó TÁJ gyökkel indul, így a román TAInă, a cseh TAJemtsví, bolgár, horvát, makedón TAJna stb. Ez a szó az elVÁGott, elTÁJt út az ismeret felé.
A T.J – J.T gyök: TáJ – JuT, azt is jelenti, hogy előbb vagy utóbb a TITOK birtokába JUThat.
Az ujjal lezárT szÁJ a T hang zárT jelentése, annak fontossága tűnik ki.
A grúz SAIdumlo a szájra és a beszédre – DUMlo – a szájból kibomló dumára, szóra utal. A DUMA is ősnyelvi szó.
A lÉT, az élET, ősnyelven: vITa megfejthetetlen tITok a mai – úgynevezett – tuDOMÁny számára.
Ki élET (ige), élTET mindent a Földön? Nagy kérdés? Az élet teremtője, birtokosa, ÉLŐ.
A T hang: az elrejTeTT ismereT, a TiTok, az arra rákaTTanó Takaró TeTő kifejező hangja.
A T hangcsoport – ITO – ami tITOk, arra lezáró rÁTÉtként pecsÉTEt tesznek. amit kETTEn tudnak, az már nem tITOk. A tITOk egyik értelme – elrejTeTT világosság. Van – bizonyos időhATÁrok letelte UTÁn – felnyITAndó tITOk, amely időhATÁr a tITOkgazda saját akarATA szerinti. Van ÁTOk, alá vETEtt, sÖTÉt, fekETE, sÁTÁni tITOk. A sÁTOr belseje sÖTÉt. Csak a tETEjén van egy lyUK, amelynek neve OK. Azon jön be a fény.
A TITOK a TETT rejTETT OKát őrzi. A TeTTek rejTeTT OKa, az OKozó TudaTában rejlik. Ez a TETT OK – a TITOK.
Az I IsmereT. A két T az Ismetetet lezáró haTár: T I T. Az I a két T, azaz Ték, közé zárva: T-I-T. Ez a TOKba helyezett IsmereT.
A pszT, csendre intő szócskában is jelen van. A Titok szó elején levő T fonTos. Ez az üTköző Takaró. Ebbe üTközik a Titkot felfedezni vágyó. E Takaró mögött az Ismeret. Hiába kerülné meg az első T-t, mivel a túloldalon a másik T zár: TiT.
A TITOKgazda, ÉLŐ ISTEN mondhatja: megTIlTOK, tiLtok minden feltárási szándékot! Például a TeremTés, Tér, TermészeT, TesT, éleT léTrehozását.
Ám a T hang Takar más értelmet is. Például a sejT, fejT szavakban. A tOKban levő OK némelyike az OKos, világos elme által felfedhető. A kulcs útja a fényt beengedő lyUKon, OKon át vezet.
Aki TITOK birtokába akar jutni, az KUTAT, hogy meglelje azt a jelképes TOKOT, amelyben a TITOK rejtve van. Keresi a TITOK felé vezető UTAKAT.
TiToK – uTaKaT – KuTaT – ToKoT hangváz: T-T-K – T-K-T – K-T-T – T-K-T.
A TITOK súlyától függően a TÉTEK lehetnek nagyok, TETTEK sora nyomán jut birtokába, és időben is lehet hosszú.
TiToK – TéTeK – TeTTeK hangváz: T-T-K – T-T-K – T-T-K.
Aki az OKot felismeri, megleli, annál a titOK KUlcsa. A felismeréskor valami beKATTan, és fellebben a TAKaró fátyol. A megfejtés kulcsa: a TIT, TUT TOKba helyezett ismeretanyagának kibontására le kell ereszkedni az Alázatos A szintjére. Ez rendkívülien fontos AlAp. A TA ősgyök által képviselt értelem ennek nyitja.
A ZeNgő hangok egyike az N, éNekhaNg, amelynek kiejtésekor reZZeN enyhén hangképző szerv. Az N zöNgéje mást is jelent, de itt az elme igénybevételének szükséges voltát jelenti. Mint helyrag mutatja: a T az A-n nyugszik. Betűrejtvényként is leírható: T a törtvonal felett, alatta A: T az A–n. A rejtély felfedése: TAN ulni kell. Hosszú idő után jUT el oda, hogy a TIT, TAN fogalmakban, a legmélyebb szintet képviselő U megjelenjen, elfoglalja az I, A (tit – tan > tut) hangok helyét, és a tiTok T hangja a Dús értelmét jelölő D hangra váltson: TiT, TuT – TUD. Az UD vizet is jelent, de alámerülést is.
Az ismeretekben alámerült állapot a TUDás kulcsa. Ez továbbá beÁSás is a mélybe. A TUT (t > d: tut – tud) szó a mindent is jelentette az ősnyelven.
Sok utódnyelv használja is e szót ily értelemben. Például: olaszul tutti, románul tot, spanyolul todos. A TITOK – TUDOK fogalmának boncolását folytathatnánk a végtelenig, hisz ez egyik leginkább érdekfeszítő dolog az értelem szempontjából. De talán érintettük a lényeget.
A TITok felfedésére TANulni kell, és úgy kerül birtokunkba a TUDás. De csak az, amit a TITKOK TUDÓja, a TITOKgazda megenged!
Az ember soha nem lesz mindenTUDÓ!
A TITOK, léTező, de elrejTeTT erőkre vonatkozik. Aki ezeket elrejTeTTe, rejTEKbe TETTe (tek, tok), biztonságban őrzi. Ha felfedné, kellő ismereT, erkölcsiség, felkészültség hiányában, e TITkok puszTÍTó erők lennének alkalmatlan kezekben. A Teremtőnek még rengeteg olyan nagyszerű alkotása, rejtett TITKA van, amit csak akkor fed fel, miután leseperi ezt az elfajult emberi uralmi rendszert a Földről. Csak azokat részesíti ebben, AKIKET megfelelőnek tart.
TiToK – aKiKeT hangváz: T-T-K – K-K-T.
A Bibliában TEREM BURA néven van említve a TETŐ, amely takarja a TETT OKainak TITKAit.
TiToK – TeTőK – TeTT oK hangváz: T-T-K – T-T-K – T-T-K.
Van, amit megengedett felfedezni az ember által. Tudni akarta: mit tesz vele, ha birTOKába juT. Ott áll-e az ember éreTTség és erkölcs magaslaTán, hogy kizárólag embertársai javára, hasznára alkalmazza azokat?
Nos az emberiség a történelem folyamán bebizonyította, hogy a soraiból kiemelkedő élvonal – politikai, üzleti, vallási vezető réteg – sokkal aljasabb, becstelenebb, ravaszabb, körmönfontabb, önzőbb, mocskosabb érzületű annál, hogy a kezébe adott sOK nagyszerű TITOK csak jó célra, jó irányba használtassék fel.
Bármit felfedeznek, elsősorban mindent hadi célokra, puszTÍTás céljaira alkalmaznak, fejlesztenek ki. A becstelen önzés, hatalomvágy alig enged teret másra. A felfedezések több kárt okoztak az emberiségnek, mint hasznot. Sokkal többet.
Az eddig feltárt TITKOK birtokában a közembert „vasra verve” igában tartják. Az egyszerű ember megfélemlített, adó és számlabefizető rabszolga, a hatalom csúcsán levők korlátlanul uralják őt.
Az eddigi felfedezések nyomán szerzett ismereteivel, annyi puszTÍTó erőt halmozott fel, amely a gyönyörű Föld, mint égitest elpuszTÍTására elegendő.
Ám a minden TITKOK TUDÓja és ura nem engedi meg!