Egy adott szó, név, megnevezés abból a nyelvből ered, amely nyelven magyarázat adható a szó, név, megnevezés kialakulására, s a névalkotó hangokkal leírhatók a megnevezett: lény, tárgy, jelenség, cselekmény fő jellemzői, vagy hozzá kötődő jelenségek. Semmire nem dobtak rá egy nevet csak úgy, mint egy pokrócot.
———————————————–
A bérnyelvészet a FUSZULYKA nevét görög eredetűként jegyzi, és szerintük mi a román nyelvből vettük. A PASZULY szintén görög és mi a szerb–horvát nyomvonalon kaptuk.
A FUSZULYKA, PASZULY szavak és változataik több jelentést takarnak és saját alkotó hangjaikkal, nyelvelemeikkel bemutatják fő jellemzőiket, hasznos értékeiket… magyarul!
———————————————-
FUSZULYKA – Bab. [bérnyelvész: – fuszuly ’ua’ (román < … görög] A FUSZULYKA név az F.SZ – SZ.F gyökből induló: FuSZ – SZuF (f > p: pasz, szap).
A FUSZULYKA FUtó, kaPASZkodó, kÚSZó, SZAPorán növő SZAPora termésű növény. Felső-Háromszéken FASZULYKA a neve. Ez a szóalak a FA gyököt örökítette meg, FÁra SZULYÓ a FA-SZULYka.
Az SZ hangcsoport – USZU – a bab, fUSZUlyka, fASZUlyka, pASZUly kÚSZÓ, mÁSZÓ tulajdonságát leíró.
A PASZuly, paSZULY név: kaPASZkodó, SZULYó (régies mászó). Az ősnyelven a kÚSZás fordítottja is használatos volt, és a SZU gyök bővítménye lágy hang volt, néha J hang, máskor L. Példa a SZULák, SZŐLő, amelyek szintén kúSZÓnövények. Idegen nyelvekben, így például olaszul SU emelkedő irány: fel. Románul: SUIE (szuje) – felemelkedik, felmáSZIk. Ezek ősnyelvi eredetű elemek.
Az LYK hangcsoport – ULYKA – a szavakba az emelkedés vagy erőteljes nyomulás értelmét is beviszi: hüvELYK, kevÉLYKEdő, pULYKA, sULYKOl stb. Gyerekkoromban öregektől még hallottam azt a – mászkáló kisgyerekre mondott – szót: máSZULYka. Ilyen tulajdonsággal bír a FÁra máSZÓ paSZULY, faSZULYka, amely a török, görög, román és más nyelvekben fasulye, fasólia, fasole, de ez ómagyar ősnyelvi örökségük, az ő nyelvükben magyarázhatatlan.
A FUszulyka szó annyiban más, hogy itt a FUtó tulajdonságát kiemelve kezdi a szót, hasonló a FUtórózsa. Letagadhatatlan a magyar eredete! A párhuzamos leírás megtalálható a paszuly címszónál, ahol a változatosság kedvéért MÉKSZ: szerb-horvát görög kölcsönzés vagy eredet van bejelölve.
LYK – KLY: a fuszuLYKa béKLYóként csavarodik rá a mellette levő törzsre.
——————————
PASZULY – Bab. [bérnyelvész: szerb–horvát < görög] A PASZULY a P.SZ – SZ.P gyökből képzett szó: PaSZ – SZuP.
A PASZULY szó és változatai több jelentést takarnak. Több megnevezése ismert: bab, PASZULY, fuszulyka, faszulyka. A PASZULY szó a táPÁSZkodó, mindenre felkaPASZkodó, ráPASSZolót jelentő PASZ gyökből indul. SZAPorán kaPASZkodik, és SZAPorán terem.
Az ősnyelvi, így a mai magyar nyelvi szófordíthatóság, élő tulajdonsága a nyelvnek. Az SZ hangos ősgyökök (ász, isz, usz stb.) – ez esetben – az ÚSZ – SZÚ hosSZÚra nyÚjtózó előrejutást jelentett, jelent. Ilyen a vízszintes ÚSZás, kÚSZás. A SZU gyök bővítménye: SZULák, SZŐLő, szintén kúSZÓnövények. Idegen nyelvekben, így például a románban SUIE (szuje) – felemelkedik, felmÁSZik, ez is ősnyelvi, ómagyar nyelvi eredetű szó. A mÁSZÓ, mÁSZkáló kisgyereket régen – helyenként ma is – máSZULYnak mondták: hová mászol, máSZULYka? Ez a SZULY gyök értelme a szóban.
Így alakult ki az apró BABot termő növény kaPASZkodó, SZULYó természetéből a képi, látványi eredetű PASZ-SZULY, PASZULY megnevezés.
Az SZ hangcsoport – ASZU – szétterjedés, szélesedés. Jelen van a kUSZÓ, ÚSZÓ, mÁSZÓ, mESSZE, hOSSZÚ stb. szavakban. A FASZULYKA változat (Felső-Háromszék) a FÁra mÁSZÓ, FÁra máSZULY, a FÁra SZULYó FA-SZULY-KA.
Van még a FUSZULYKA (Erdővidék). A FU gyök a FUtni ige szótöve. E szó – FUszulyka – akár a FUtórózsa, a növény FUtva terjeszkedő tulajdonságát őrzi a szóban.
PaSZuLY – FuSZuLY – FaSZuLY hangváz: P-SZ-LY – F-SZ-LY – F-SZ-LY.
A CzF Szótár még rámutat a növény termésének egy jellemzőjére: „Némely tájakon fuszuly, fuszulyka, amelyből azt is lehetne következtetni, hogy eredetére nézve am. foszol vagy foszló, t. i. mint hüvelyes vetemény, éréskor hüvelyéből önmagától kifoszlik.” Kiem. K.S.
Nos, ez is névadó jellemző, és ez is magyar.
PaSZuLY – FuSZuLY – FaSZuLY – FoSZoL hangváz: P-SZ-LY – F-SZ-LY – F-SZ-LY – F-SZ-L.
A PASZULY bőtermő, sokat lehet belőle FASZOLni, azaz SZÉFelni (sz > cs, f > p: csépelni), SZÉFbe, FÉSZbe, FÉSZerbe begyűjteni.
PaSZuLY – FéSZeL – FaSZoL – SZéFeL hangváz: P-SZ-LY – F-SZ-L – F-SZ-L – SZ-F-L.
A nagyobb mennyiségű megszáradt PASZULYt régen a csűrben cséphadaróval verték, hogy kibomoljanak a hüvelyből a szemek. Biztatásul mondták a csépelőnek: SZAPULJad!
PaSZuLY – SZaPuLJ hangváz: P-SZ-LY – SZ-P-LJ.
Az utódnyelvekben módosulva jelennek meg. A görög fasólia, török fasulye, a román fasole szóalakok a FA gyököt örökölték, örökítették meg.
PaSZuLY – FaSZuLY – FaSuLYe – FoSoLe – FoSoLia hangváz: P-SZ-LY – F-SZ-LY – F-S-LY – F-S-L – F-S-L.
Azonban egyik nyelven sem tudják, mi a mondanivalója a szónak! A PASZULY és változatai eredeti ősnyelvi szavak. Csak a mai magyar nyelven bontható, értelmezhető, magyarázható. Így hát ne nézzük le azt az embert se, aki fuszulykát, netán faszulykát mond, mert ő még Ádám, Noé nevű ősei nyelvén beszél, akiknek életidejében nevet kapott a növény. Figyelembe kell venni a kezdőgyök jelentését is a magyar nyelvben.
Az F.SZ – SZ.F gyök: FeSZ, FaSZ – SzaF, vagy P-SZ – SZ.P gyök: PaSZ – SZaP, SZéP alkotói a SZAPorítással kapcsolatos szavaknak.
A SZÉPség gerjesztő hatású, feloldja a PASZ-szív tartást, párválasztásra ösztönöz. A SZAFtos FESZesség követelmény. Ezekből és a babszem-here alaki hasonlóságából ítélve, a PASZuly, FASZulyka, FUSZulyka, táplálékként szerepet játszik a SZAPorító képesség növelésében.