FILOZÓFIA – szófia, maffia

FILOZÓFIA – e szó is ősnyelvi eredetű. Az ógörög nyelv kezdetben csak kényesen, negédesen eszező jellegével különbözött a teremtés ősnyelvétől. Egy tájváltozata volt a teremtés ősnyelvének.

Aki bölcsen kíván dönteni, sokat töpreng, hányja-veti gondolatait, SZÁLanként (szál = fil) veszi szemügyre, azaz mintegy FILÓZza, SZÁLalja, lapozza azokat. Ilyen bölcseleti töprengő FILÓZással férFIAk foglalkoztak. Ők voltak a FILÓZÓ FIAk. Hasonló a pithagoreuszok, püthagoreusok megnevezéshez.

Hérakleitosz szerint: „Nagyon sok dolgot kell saját kutatásuk alapján tudniuk a bölcsességszerető férfiaknak.” Tehát töprengeni, FILÓZni kell, elemeikre, szálaikra szedni, VÉLekedni azokról (f > v, fil – vél). Ez volt egyik névadó jellemzője a jelenségnek. A magyar nyelv is megőrizte, Székelyföldön ma is használt szó a FILÓZ, FILÓZni: Azon FILÓZOK, azaz gondolkozom, tűnődök, töprengek, tépelődöm, hogy bölcsen, előrelátóan, megfontoltan dönthessek.

SZÓFIA – Az ógörög SOPHIA kifejezést, magyarul bölcsességnek fordítják, de sokak szerint inkább jártas jelentésű. SZÓFILÓZással, töprengéssel, kutatással (Herakleitosz), magába SZIVja, SZOPJA a SZÓ FIÁt, FILÓt, a szálat, tudást, akár baba a tejet, szert tehet jártasságra (f > p > v, szof –> szop  –> szív).

Ezt lehet szóban szó jelenségnek is nevezni. Valamely tudós oktatónak FILÓZÓ FIAI, a bölcs SZÓ FIAI.

Mindannyi névadó jellemző. Bárhogyan nézzük, magyar gyökelemekből áll.

————————————-

Ehhez hasonló a szicíliai olasz nyelvi MAFIA szó. Az ott letelepedett székelyek nyelvében CSALÁDjelentésű, APA és FIA – MAF FIA.

A székelyeknél mindig erős volt a családi kötődés. Megfigyelhető ez a Szicília és Korzika szigeteken elolaszosodott törzseknél is. A MAFIA ezt az erős kötődést jelentette.

A MAF szó valaha atyát jelentett, a FAMília főjét.

Ma is él a magyar nyelvben az APAI pofon neve MAFlás néven.

Az ősnyelv szófordítós szóképző szabálya szerint: MAFILIA = FAMILIA. Kezdetben ezt jelentette.

———————-

Persze, kitalálták már a „tudósok”, hogy a MAFIA szó egy rövidítés: Mazzini Autorizza Furti, Incendi, e Attentati, vagyis: Mazzini engedélyezi a rablást, a gyújtogatást, és a merényleteket.

Ez egy erőltetett, béna magyarázat.

Olyan, mint amikor a székely felírta a brassói Sztálin szoborra: LÓFASZ, s a rendőrségi előállításakor megmagyarázta: Ez egy rövidítés eftássak: Leigázott Országok Felszabadító Angyala SZtalin.

Mikor kijött a rendőrségről, Galilei-módon: Még azé es lófasz… nektök! Hogy törjön ki tüktököt a naccságos nagynyavaja!

————————-

Eredetet ráfogni egy szóra könnyű. Ezt teszi a bérnyelvészet!

Ám bizonyítani jóval nehezebb!

Rá kell mutatni névalkotó jellemzők nyomán történő szókialakulás lépcsőfokaira.

Előbb a névadó jellemzőre. Ez felvillan már a kezdőhangban, ősgyökben, gyökszóban. Ez az alap!

A szószülő anya-nyelv, fialásának minden sajátos jellemzőjét ismeri, s magyarázatot ad jellemzőire. Elősorolandók a megnevezés keletkezésének okai, nyomai, párhuzamai, rokon értelmű kifejezések viszonyító elemei, hasonlóságai, az értelemhordozó gyökök, hangcsoportok jelenléte, másodlagos jellemzők, párhuzamos értelmi kapcsolatok, bokrosodás, szócsalád, szótestvérek stb.

E próbatételbe bukik bele az összes erőltetett szóeredet meghatározás.