Az ESZTÉTIKA szó első hallásra-látásra nem tűnik magyar eredetűnek. A bérnyelvészet szerint: nemzetközi szó, görög > latin úton ért el a magyar nyelvbe.
A gyökelemzés azonban ősnyelvi eredetű szóként azonosítja. Az ősnyelvi szavak egy jelentős része az utódnyelvekben lelhető fel, de elemezni, a szó kialakulásának lépcsőfokait, névadó jellemzőit megismerni csak az ősnyelvnek az egyenes utód nyelvén, magyarul lehet.
ESZTÉTIKA – A filozófiának a széppel, és a művészetek elméletével foglalkozó ága. [nk: latin < görög]
Az ESZTÉTIKA az ESZ – SZE ősgyök bővítménye. Az ESZ gyök itt a kiterjedés jelölője is, hiszen az ESZTÉTIKA, a művÉSZi SZÉpségek mélységeinek SZÉleskörű tanulmányozása, kiértékelése, az élet minden területét felöleli.
Az ESZTÉTIKA – ízléstan. Köze van az ESZik, ÍZlel cselekvéshez, aki ESZik, az ÍZlel, felméri az ÍZértéket.
Az SZT hangcsoport – ESZTE – az OSZTÁs, válASZTÁs szavak értelemadója. Az ESZTÉtika a válASZTÉkos szépségek, a művészi alkotások kiválóságainak magyarázó tudománya.
De egy TÉT is, azaz a SZÉpérzék (szé – ész – esz – íz), ÍZlés szerinti TÉT, TETT, cselekvés. Lehetne mondani: ÍZTÉTIKA.
A T hangcsoport – ÉTI – a lÁTOttaknak a jó ÍZléssel összevETÉse, következtETÉs, megállapÍTÁs, megÍTÉlés alapján hITElesként elfogadása.
A K hangcsoport – IKA – ÉKEs, értÉKEs, amelyen megAKAd a tEKIntet. A szó ősnyelvi eredetű nem csak az ESZ – OSZ ősgyök mélyebb jelentése okán, nem csak az SZT páros, de a TIK gyök nyomán is, amely alKOTásról szól (tak, ták, tek, ték, tik, tok – kot stb.), és az első kimondott gyökszavak közül való. Az IK, IKA mozgás. Ez lehet a szépség érzÉKEket felcsIGÁzó, képzelőerőt megmozgató hATÁs is.
Nézzük a szó további ősnyelvi kötődéseit. Ami ESZTÉTIKus, az TISZTA és TETSZIK. Vagyis, az ESZTÉTIKus jelenségek TISZTÁK, TETSZŐK. Az ESZTÉTIKA követelménye, a benső és a külső TISZTAsága.
Az eSZTéTiKa – TeTSZőK hangváz: SZ-T-T-K – T-T-SZ-K, azonos hangokkal.
Az eSZTéTiKa – TiSZTáK hangváz: SZ-T-T-K – T-SZ-T-K
Az ESZTÉTIKA a benső érzelmi TISZTAság tetTEKben megmutatkozó SZÉPsége, a lelki TISZTAság kivetítődése. Az egyéni ESZTÉTIKA, nevelés és cselekvés kérdése. Példamutató cselekedeteiTEKkel, nevelési útmutatóiTOKkal teszTEK, TÉKoltok, TESZTEK érte, hogy az ESZTÉTIKA kiteljesüljön:
eSZTéTiKa – TeSZTeK hangváz: SZ-T-T-K – T-SZ-T-K
Az ESZTÉTIKA szó átfordítva: AKITÉTSZE.
Az, AKI TETSZŐ, egy szépérzékkel megáldott embernek, valószínű az ESZTÉTIKA követelményeinek megfelelő értékeket mutat fel minden téren.
eSZTéTiKa – aKi TeTSZő hangváz: SZ-T-T-K – K-T-T-SZ
Az igényesen képzett, nevelt – a felelősség tudatával élő – egyénnél ez természetes is.
Az ESZTÉTIKAi nevelés kiteljesítéséhez szükséges ismeret a TÉKÁban is megszerezhető. A TÉKÁban ugyanis az elmúlt korok értelmes embereinek idevonatkozó taPASZtalatai vannak leírva. A TÉKA sikere KÉT TÉKoló, azaz cselekvő tényezőn múlhat. E KÉT TÉKoló tényező: az író, és olvasó.
SZT – TSZ: az elméleti eSZTétika tanulmányozza a láTSZólagos szépségek gerjeSZTő hatását a teTSZés elnyerésére.