CSERESZNYE, CSERESNYE, CSÖRÖSNYE

A bérnyelvészet a CSERESZNYE nevét görög eredetűként jegyzi, szláv közvetítéssel. A CSERESZNYE csak magyarul árulja el jellemzőit, titkait. De lehet küszködni a bérnyelvészet által ajánlott nyelveken is a szó kialakulásának nyelvi bizonyítékait keresve.

———————————————-

CSERESZNYEA cseresznyefa termése. Cseresznyefa. [bérnyelvész: szláv < …görög] A CSERESZNYE is CS.R – R.CS gyökből induló: CSeR – ReCS.  A CSER gyökszó a magasra SERdült fa jelzője is, rajta a ropogós CSEResznye: CSERRECS. A RECS – ROP kapcsolat a CSEResznye ROPogós, rágáskor enyhén RECSegő hangjellemzőt kiemelő.

Az ESZ gyök: evés, a NYE a felkínálás ősi szava (a NEsze régi változata) – magyarul. Székelyföldön még ma is így szólnak a kutyához, ha valamit odavetnek neki: – NYE! Kezdetben ez volt a használt szó.

Az R hangcsoport – ERE – a csEREsznyefa mintegy kínálja az ágain tEREmő, belőle EREdő gyönyÖRŰ pIROs termést: KÉR? ESZ? NYE! Tessék: ENNYE. Finom gyümölcs, amelyet az ember mindig csak ESZNYE, ENNE.

Ennek alátámasztása az SZNY hangcsoport – ESZNYE – jelenléte, az ehető finomságok leírásában: a dISZNYÓhús (székely), mint tarISZNYÁlható étek. A tarISZNYÁból is ESZNYEk (esznek) és ISZNYAk (isznak a benne levő kulacsból).

Az SZNY páros, mint SZ.NY – NY.SZ gyök: SZéNY – NYiSZ, hangjaival alkotható szavak az erSZÉNY (értékes tartalom), asSZONY (mindig kívánatos), NYISSZant (szalonnát, kenyeret). Székelyföldön a szomjas állapotra mondják: SZONNYas.

Székely tájnyelven: CSERESNYE, CSÖRÖSNYE. Kisgyerek: CSERECSNYE, CSÖRÖCSNYE. Viccesen mondják: Dugd ide a CSŐRÖD, s ögyél CSÖRÖSNYÉt. Persze jól ESNE, ESNYE ropogtatni. A rigó is CSŐRével CSÖRösnyézik, szereti.

A CSERESZNYE, CSERESNYE: fán, CSERen termő, ESZhető (ehető), és mintegy önmagától kínáló: NYE, azaz tessék, finom, ízletes, ropogós – CSER-RECS – gyümölcs.

A CSERESZNYE – ESZNYERECS gyökátforgatás is az ESZNYE, evés közbeni RECS-ROP hangjelenség, és ez is egyik névadó jellemzője.

CSeReSZNYe – eSZNYeReCS hangváz: CS-R-SZ-NY – SZ-NY-R-CS.

SZECS – CSESZ gyök jelentése: finom. Példa a finomra CSISZolt CSÉSZe, amelyben finom italt kínálnak fel, s amely hozzáillő viselkedést kíván. A SZECSesszió – az addigi irányzattól elkülönülő finom vonalvezetés, mint alkotó fogalom neve is e gyökkel indul.

Az első CSERESZNYEevésnél az ember ÉSZREvette, hogy evésre, ESZRE CSÍNYe van, ÍNYRE CSESZettül finom. SZECS – választékosan finom ízérzet, ÍNYRE SZECS.

CSeReSZNYe – íNYRe CSeSZ hangváz: CS-R-SZ-NY – NY-R-CS-SZ.

CSeReSZNYe – eSZRe CSíNY hangv: CS-R-SZ-NY – SZ-R-CS-NY.

Van még egy értelem elrejtve a cseRESZnye szóban: RESZ – SZER, ez SZORzati hatás valamire. Azt is jelentheti, hogy a CSERESZNYE fogyasztása, egészségre SZORzati erővel kedvezően ható, de mindenképp SZORzati élvezet.

Orvosilag köszvény ellen javallt. a cserESZNYét ESZVÉN gyógyítja a kÖSZVÉNYt.

SZNY – NYSZ: a csereSZNYeevés nem kéNYSZer.

Prunus cerasus - ArbolappPrunus cerasus 'North Star' (Tart Cherry)Virágzó cseresznyefaPrunus cerasus – třešeň višeň, višeň • Pladias: Databáze české flóry a  vegetace