CSENGE – A név alapja a CS hangos ősgyök: CSE, amely CSEles CSElekmények, inCSElkedés megjelenítője is. A CS.N – N.CS gyök: CSeN – NeCS ennek bővítménye. A CSEN gyök két végletet képes kifejezni: amelyeket a CSENG és a CSEND szavak képviselnek. Az első magába foglal több mint 2000 féle zenei és zörejhangot. A második a hangok teljes hiánya. A CSENGŐ hang, fülnek kellemes zenei változata adta az ihletet női névként való használatra. Az NG hangcsoport – ENGE – jelenléte más jellemzőkre is felhívja a figyelmet. A csilINGElő, csENGŐ hangú, szép CSENGE lehet ENGEdelmes kislány. Felnőtt, igazi nőként INGErlő szépség, aki szereti a gyÖNGÉdséget, de mégsem ENGEd könnyen a furfANGOs eszű férfinek. Pedig zsENGE kis szívének tetszik a körülötte kerENGŐ fiúk hada, szereti az elrINGAtó, zÖNGÉjű kellemes zenét, szereti a meghitt, elzsONGÍtó tANGÓt. A nevében levő NG páros, mint N.G – G.N gyök: NeG – GoN, a vonzóan NEGédes hANGÚ, csábító nő, de a leendő GONdos anyuka jellemzője is lehet, aki nem iNOG meg könnyen az élet terheitől.
LÁSZLÓ – A név az L.SZ – SZ.L gyökből indul: LáSZ – SZáL Az SZ > Z váltással LÁZ, LAZ. Azonos értelmű a LÁZár névvel. LAZa SZÁL, LAZán SZÁLló hasonlatra épül. Az első LÁSZLÓ szép SZÁL és nagyon LAZA gyerek lehetett, aki SZabadon SZALadó, SZÁLLongó volt. Az SZL hangcsoport – ÁSZLÓ – értelemadó a szóban, ugyanis laza kötést megjelenítő szavak tengelyében meghatározó. Néhány példa: borOSZLÁn, fOSZLÓ, fOSZLÁny és mások. E jellemzői ellenére a másik végletet is megjeleníti, mint értékes kÉSZLEt egyedi darabja, külön is értéket képvisel. Egymagában is erős OSZLOp, olyan erős, amely zÁSZLÓ hordozására is alkalmas. Az SZL páros, mint SZ.L – L.SZ alvógyök: SZáL – LáSZ azonos a szókezdő gyökkel. Hangjaival alkotható szavak is hasonló kötetlenséget, vagy szétválást leírók: SZALag, SZÁLL, SZEL stb. Az első LÁSZLÓ lehetett jó beszédkészségű, sokat SZÓLó, lehetett SZELeskedő LAZa gyerek, de bátran SZÓLó férfi is, aki zÁSZLÓs OSZLOpként állt az élen. Lehetett kemény, megbízható, SZILárd szikla, régiesen kőSZÁL. LÁSZLÓ ígéret is: LESZ, idővel komolyodó, kibontakozó, mint egy kibontott zÁSZLÓ, amely a diadal felé halad.
A LÁSZ – SZÁL gyök beépül a kóSZÁL szóba, amely szintén a LAZAsághoz kötődő kifejezés. Ez a LAZA jelenség ihlette a LACikonyha fogalmát, amelynek egy kelléke a kÁSZLÓ, a könnyű kis lábas. De a könnyed LACafacázás, vagy LACi a lusta ember nyakán is e névhez kapcsolódnak.
Nem SZLáv eredetű név, mert még a SZLÁv nép megnevezése is az SZL hangcsoporttal fejezhető ki, és csak magyar nyelven értelmezhető.